Speedtest – zrób prosty test i sprawdź prędkość swojego internetu stacjonarnego i mobilnego. Test łącza pozwoli sprawdzić prędkość internetu – szybkość z jaką możesz pobierać i wysyłać dane.

Pomiar można przeprowadzić z dowolnego urządzenia czyli z komputera, telefonu i tabletu. Wykonaj test internetu i sprawdź, czy Twoje łącze ma taką prędkość, jaką deklaruje Twój operator i za jaką płacisz.

Jak korzystać ze Speed Test – testu szybkości łącza internetowego

1. Uruchom test prędkości łącza internetowego, klikając na przycisk START

2. W pierwszej kolejności tester bada prędkość pobierania danych z internetu, zaś w drugim etapie, prędkość wysyłania danych z komputera do internetu. Po zakończeniu pierwszego etapu testu automatycznie uruchomi się drugi. Przy okazji, dostajesz informację o adresie IP komputera, z którego dokonywany jest pomiar.

3. Po zakończeniu każdego etapu testu osiągnięty wynik pojawi się w polach Szybkość ściągania oraz Szybkość wysyłania.

4. Wyniki prędkości ściągania oraz wysyłania danych podane są w kilobitach na sekundę. Należy podzielić je przez tysiąc, aby uzyskać wynik w megabitach na sekundę. W takiej formie parametry łącza są podawane przez dostawcę internetowego.

Przykład:

Ściąganie danych: 2000 kbps (2 Mbps po podzieleniu przez tysiąc) Wysyłanie danych: 512 kbps (0,5 Mbps po podzieleniu przez tysiąc).

Co oznaczają wyniki testu?

Pobierz oznacza szybkość ściągania danych

Określa, z jaką maksymalną prędkością możemy pobierać dane na nasze urządzenie. Tyczy się to oczywiście nie tylko ściągania plików takich jak programy, ale też szybkości, z którą ładują się strony internetowe czy filmy i muzyka na serwisach strumieniujących media. Wynik pomiaru jest wyrażony w kbps, czyli kilobitach na sekundę. Megabit to 1024 kilobity – jeżeli więc uzyskaliśmy rezultat na poziomie 10000 kbps oznacza to, że maksymalna wydajność naszego łącza to około 10 megabitów.

Wczytaj oznacza szybkość wysyłania danych

Ten parametr pokazuje, z jaką najwyższą prędkością możemy przesyłać dane na serwery. Dobra szybkość wysyłania przydaje się na przykład wtedy, gdy wrzucamy film na YouTube’a lub Facebooka, albo kopiujemy nasz album ze zdjęciami do chmury. W ofertach wielu dostawców internetu prędkość wysyłania jest o wiele niższa od prędkości ściągania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr wybierając taryfę.

Ping

Ten parametr określa ilość czasu potrzebnego naszemu łączu do połączenia się z serwerem. Parametr ten odpowiada więc opóźnieniu pomiędzy wysłaniem przez nas zapytania, a odpowiedzią serwera. Jest szczególnie ważny na przykład wtedy, gdy gramy przez sieć w wymagające, dynamiczne gry. Ping na poziomie powyżej 100 ms objawia się często w postaci tak zwanych lagów.

Jitter

Jitter to krótkookresowe odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk sygnału. Jest to w sieciach IP maksymalna różnica czasu opóźnienia między pakietami IP przepływającymi przez łącze w określonym czasie. Czas ten mierzy się w milisekundach [ms]. Co zrobić by jitter był mniejszy? W przypadku starszego sprzętu warto wymienić go na nowy, który będzie w stanie obsłużyć większy ruch przychodzący, a także zmaksymalizować wydajność systemu. Aby nowy system kompensował efekty jittera warto skorzystać ze skutecznego narzędzia jakim jest bufor lub pamięć buforowa. Można to zrealizować poprzez zastosowanie serwerów treści CDN w sieci Orange.

Optymalna prędkość internetu

Jaka minimalna prędkość internetu powinna nam teoretycznie umożliwić komfortowe korzystanie z różnych usług?

Wysyłanie i pobieranie na poziomie 512 kb/s: przeglądanie stron internetowych, słuchanie radia internetowego, oglądanie filmów na YouTube w najniższej dostępnej jakości, prowadzenie rozmów głosowych przez komunikatory
Pobieranie i wysyłanie na poziomie 2 Mb/s: Płynne oglądanie filmów w serwisach streamingowych w jakości SD czy na YouTube w jakości 360p i 480p, prowadzenie rozmów wideo w wysokiej jakości, gra w większość gier za pośrednictwem sieci

Pobieranie na poziomie 6 Mb/s i wysyłanie na poziomie przynajmniej 2 Mbps: Płynne oglądanie filmów w serwisach streamingowych czy na YouTube w jakości HD, komfortowa gra w gry za pośrednictwem sieci, wygodne korzystanie z chmury

Pobieranie na poziomie 10 Mb/s i wysyłanie na poziomie przynajmniej 5 Mpbs: kilka osób podłączonych do tego samego łącza może korzystać komfortowo z serwisów streamingowych czy gier w trybach online, pobieranie nawet dużych plików trwa dość krótko