papierosy

Kiedy przewozi się papierosy z jednego państwa członkowskiego UE do innego, nie obowiązują teoretycznie żadne limity. Jednak jeśli przewozi się ponad 800 szt. papierosów, można zostać posądzonym o zamiar handlu. Jeśli osoba przewożąca dużą ilość wyrobów tytoniowych nie będzie potrafiła udowodnić, że posłużą one do jej osobistego użytku, mogą one zostać skonfiskowane.

Limity w krajach spoza UE są dużo bardziej rygorystyczne. Ile papierosów można zatem przewieźć za granicę? Zależne są od regulacji danego kraju oraz od tego, jaką drogą zamierzamy przewieźć papierosy: morską, powietrzną czy lądową. Zazwyczaj niższe limity obowiązują, kiedy przekraczamy granicę drogą lądową.

Unia Europejska 800 szt., tj. ok. 40 kartonów papierosów
400 cygaretek
200 cygaretek
1 kg tytoniu
kraje spoza UE 40 – 200 szt., tj. ok. 2 – 10 kartonów papierosów
20 – 100 cygaretek
10 – 50 cygar
50 – 250 g tytoniu

Ile papierosów można przewieźć za granicę z Polski do Niemiec?

Osoba dorosła, może nie płacąc podatku wwieźć następujące liczby wyrobów tytoniowych do Niemiec w obrębie UE:

  • Papierosy – 800 sztuk
  • Cygaretki – 400 sztuk
  • Cygara – 200 sztuk
  • Tytoń do palenia – 1 kilogram

Te liczby dotyczą także Polski i dotyczą jedynie użytku prywatnego. Pozostałe wyroby tytoniowe nie są dozwolone, nawet jeśli podróżujący zaznaczy, że jest to prezent.

W niektórych krajach dozwolone były mniejsze ilości

Z takich państw jak Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Węgry czy Rumunia, podróżujący mogli przez jakiś czas przywieźć do Niemiec tylko 300 papierosów bez płacenia podatku. Powodem były bardzo niskie stawki podatkowe, obowiązujące w tych państwach. Do końca 2017 roku, kraje te miały czas na dostosowanie się do regulacji unijnych i podniesienie stawek podatkowych do określonego w Unii Europejskiej minimum. Od 01.01.2018 roku, limit został zwiększony do obowiązującego w innych krajach, czyli do 800 sztuk.