badanie poziomu cukru we krwi

Glikemia, czyli poziom cukru we krwi, nie jest wartością stałą i waha się w ciągu dnia. Kontrolują go przede wszystkim diabetycy, jednak powinny to robić również osoby zdrowe.

Badanie poziomu cukru we krwi (glikemii) pełni główną rolę w diagnostyce oraz monitorowaniu cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe. Dowiedz się dlaczego poziom cukru we krwi ma istotne znaczenie dla zdrowia.

Oto jak wygląda badanie krwi

  1. Na badanie należy udać się na czczo

    Badanie można przeprowadzić najwcześniej 8 godzin po ostatnim posiłku. W innym przypadku wynik badania może być zafałszowany i niewiarygodny

  2. Test rozpoczyna się pobraniem krwi z żyły

    Jest to niezbędne w celu oznaczenia początkowego stężenia glukozy.

  3. Wypicie glukozy

    Po pierwszym pobraniu krwi należy wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Ponieważ taki roztwór jest bardzo słodki i nie każdy jest w stanie wypić go bez odruchów wymiotnych, dopuszczalne jest wciśnięcie do niego połówki cytryny, aby choć trochę poprawić jego smak.

  4. Drugie pobranie krwi z żyły

    Po upływie 120 minut ponownie pobiera się krew celem oznaczenia glikemii.

  5. Wyniki badania

    Wynik testu jest prawidłowy, jeśli poziom cukru po upływie 120 minut wynosi mniej niż 140 mg/dl. Jeśli wynik po dwóch godzinach mieści się w przedziale 140-199 mg/dl, rozpoznaje się nietolerancję węglowodanów, czyli stan zagrożenia cukrzycą. Cukrzycę natomiast rozpoznaje się, kiedy w 120. minucie poziom glukozy jest równy lub wyższy niż 200 mg/dl.

Normy cukru we krwi – na czczo i po posiłku

Stężenie glukozy na czczo

  • Wynik prawidłowy: 70 – 99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l)
  • Wynik przekraczający normę (stan przedcukrzycowy): 100 – 125 mg/dl (5,6 – 6,9 mmol/l)
  • Cukrzyca: ≥126 mg/dl (7,0 mmol/l) cukrzyca jest diagnozowana, jeżeli podobny wynik diagnozowany jest w dwóch pomiarach

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT)

  • Wynik prawidłowy: <140 mg/dl (7,8 mmol/l)
  • Wynik przekraczający normę (stan przedcukrzycowy): 140 – 199 mg/dl (7,8 – 11,1 mmol/l)
  • Cukrzyca: ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l)

Przygodny test glukozy

  • Cukrzyca:  ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l) gdy występują objawy hiperglikemii: wielomocz, osłabienie, wzmożone pragnienie

Podane normy są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Trzeba pamiętać, że sam poziom glikemii na czczo nie jest jeszcze wystarczającą podstawą do rozpoznania cukrzycy. Wymagane jest 2-krotne potwierdzenie zaburzeń, a także uwzględnienie wpływu czynników, które są niezwiązane z wykonywaniem badania, jak pora dnia, pora ostatnio spożytego posiłku czy wysiłek fizyczny.